• Tabel
  • Søjlediagram
  • Fordeling på kort
Land Verdensdel Rang
Afghanistan Asien 32564342
Albanien Europa 3029278
Algeriet Afrika 39542166
Andorra Europa 85580
Angola Afrika 19625353
Antigua og Barbuda Mellemamerika 92436
Argentina Sydamerika 43431886
Armenien Asien 3056382
Aserbajdsjan Asien 9780780
Australien Oceanien 22751014
Bahamas Mellemamerika 324597
Bahrain Asien 1346613
Bangladesh Asien 168957745
Barbados Mellemamerika 290604
Belgien Europa 11323973
Belize Mellemamerika 347369
Benin Afrika 10448647
Bhutan Asien 741919
Bolivia Sydamerika 10800882
Bosnien-Hercegovina Europa 3867055
Botswana Afrika 2182719
Brasilien Sydamerika 204259812
Brunei Asien 429646
Bulgarien Europa 7186893
Burkina Faso Afrika 18931686
Burma (Myanmar) Asien 56320206
Burundi Afrika 10742276
Cambodja Asien 15708756
Cameroun Afrika 23739218
Canada Nordamerika 35099836
Centralafrikanske Republik Afrika 5391539
Chile Sydamerika 17508260
Colombia Sydamerika 46736728
Comorerne Afrika 780971
Costa Rica Mellemamerika 4814144
Cuba Mellemamerika 11031433
Cypern Europa 1189197
Danmark Europa 5581503
Demokratiske Republik Congo Afrika 79375136
Djibouti Afrika 828324
Dominica Mellemamerika 73607
Dominikanske Republik Mellemamerika 10478756
Ecuador Sydamerika 15868396
Egypten Afrika 88487396
El Salvador Mellemamerika 8141350
Elfenbenskysten Afrika 23295302
Eritrea Afrika 6527689
Estland Europa 1265420
Etiopien Afrika 99465819
Fiji Oceanien 909389
Filippinerne Asien 100998376
Finland Europa 5476922
Forenede Arabiske Emirater Asien 5779760
Frankrig Europa 66553766
Gabon Afrika 1705336
Gambia Afrika 1967709
Georgien Europa 4931226
Ghana Afrika 26327649
Grenada Mellemamerika 110694
Grækenland Europa 10775643
Grønland Nordamerika 57733
Guatemala Afrika 14918999
Guinea Mellemamerika 11780162
Guinea Bissau Afrika 1726170
Guyana Sydamerika 735222
Haiti Mellemamerika 10110019
Honduras Mellemamerika 8746673
Hviderusland Europa 9589689
Indien Asien 1251695584
Indonesien Asien 255993674
Irak Asien 37056169
Iran Asien 81824270
Irland Europa 4892305
Island Europa 331918
Israel Asien 8049314
Italien Europa 61855120
Jamaica Mellemamerika 2950210
Japan Asien 126919659
Jordan Asien 8117564
Kap Verde Afrika 545993
Kasakhstan Asien 18157122
Kenya Asien 45925301
Kina Asien 1367485388
Kirgisistan Asien 5664939
Kiribati Oceanien 105711
Kosova Europa 1870981
Kroatien Europa 4464844
Kuwait Asien 2788534
Laos Asien 6911544
Lesotho Afrika 1947701
Letland Europa 1986705
Libanon Asien 6184701
Liberia Afrika 4195666
Libyen Afrika 6411776
Liechtenstein Europa 37624
Litauen Europa 2884433
Luxembourg Europa 570252
Madagascar Afrika 23812681
Makedonien Europa 2096015
Malawi Afrika 17964697
Malaysia Asien 30513848
Maldiverne Asien 393253
Mali Afrika 16955536
Malta Europa 413965
Marokko Afrika 33322699
Marshall-øerne Oceanien 72191
Mauretanien Afrika 3596702
Mauritius Afrika 1339827
Mexico Mellemamerika 121736809
Mikronesiens Forenede Stater Oceanien 105216
Mocambique Afrika 25303113
Moldova Europa 3546847
Monaco Europa 37731
Mongoliet Asien 2992908
Montenegro Europa 647073
Namibia Afrika 2212307
Nauru Oceanien 9540
Nederland (holland) Europa 16947904
Nepal Asien 31551305
New Zealand Oceanien 4438393
Nicaragua Mellemamerika 5907881
Niger Afrika 18045729
Nigeria Afrika 181562056
Nordkorea Asien 24983205
Norge Europa 5207689
Oman Asien 3286936
Pakistan Asien 199085847
Palau Oceanien 21265
Palæstina Asien 4654421
Panama Mellemamerika 3657024
Papua Ny Guinea Oceanien 6672429
Paraguay Sydamerika 6783272
Peru Sydamerika 30444999
Polen Europa 38562189
Portugal Europa 10825309
Qatar Asien 2194817
Republikken Congo (Brazzaville) Afrika 4755097
Rumænien Europa 21666350
Rusland Europa 142423773
Rwanda Mellemamerika 12661733
Saint Kitts-Nevis Mellemamerika 51936
Saint Lucia Mellemamerika 163922
Saint Vincent og Grenadinerne Mellemamerika 102627
Salomonøerne Oceanien 622469
Samoa Oceanien 197773
San Marino Europa 33020
Sao Tome og Principe Afrika 194006
Saudi Arabien Asien 27752316
Schweiz Europa 8121830
Senegal Afrika 13975834
Serbien Europa 7176794
Seychellerne Afrika 92430
Sierra Leone Afrika 5879098
Singapore Asien 5674472
Slovakiet Europa 5445027
Slovenien Europa 1983412
Somalia Afrika 10616380
Spanien Europa 48146134
Sri Lanka Asien 22053488
Storbritannien Europa 64088222
Sudan Afrika 36108853
Surinam Sydamerika 579633
Sverige Europa 9801616
Swaziland Afrika 1435613
Sydafrika Afrika 53675563
Sydkorea Asien 49115196
Sydsudan Afrika 12042910
Syrien Asien 17064854
Tadsjikistan Asien 8191958
Taiwan Asien 23415126
Tanzania Afrika 51045882
Tchad Afrika 11631456
Thailand Asien 67976405
Tjekkiet Europa 10644842
Togo Afrika 7552318
Tonga Oceanien 106501
Trinidad og Tobago Mellemamerika 1222363
Tunesien Afrika 11037225
Turkmenistan Asien 5231422
Tuvalu Oceanien 10869
Tyrkiet Europa 79414269
Tyskland Europa 80854408
Uganda Afrika 37101745
Ukraine Europa 44429471
Ungarn Europa 9897541
Uruguay Sydamerika 3341893
USA Nordamerika 321368864
Usbekistan Asien 29199942
Vanuatu Oceanien 272264
Venezuela Sydamerika 29275460
Vestsahara Afrika 570866
Vietnam Asien 94348835
Yemen Asien 26737317
Zambia Afrika 15066266
Zimbabwe Afrika 14229541
Ækvatorial Guinea Afrika 740743
Østrig Europa 8665550
Østtimor Asien 1231116
  • Top:
  • 10
  • 15
  • 25
  • 50
  • Verden
  • Europa
  • Nordamerika
  • Mellemamerika
  • Carribien
  • Sydamerika
  • Afrika
  • Mellemøsten
  • Asien
  • Australien og oceanien
Antal
desc
#fff
#339933

Antallet af indbyggere i Verdens lande er afrundet til hele tusinder. Enkelte meget små områder fremgår dog ikke af statistikken.

Det statistiske materiale er baseret på oplysninger fra CIA World Factbook. Nogle af tallene er beregnede værdier ud fra en viden om befolkningsudviklingen i området.

Ikonerne til venstre giver mulighed for at se statistikken som tabel, som søjler eller på et verdenskort. Øverst er der mulighed for at hente statistikken som regneark eller som pdf-fil.